Co z domenami .eu po Brexicie?
W ciągu ostatnich miesięcy dość głośno było o precedensie jakim jest Brexit, czyli odejście Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej. Zdarzenie to wystąpiło wraz z początkiem lutego 2020 roku. Z racji konieczności uporządkowania większości spraw związanych z dotychczasowymi umowami, część zmian przepisów dotyczących transakcji między UK a Unią Europejską miała następować stopniowo, kilkuetapowo by proces ten przebiegł sprawnie. Fakt Brexitu nie ominął także rynku domenowego, ale w jaki sposób? Zapraszam do lektury.

Rejestracja i utrzymanie domen .eu w obrębie Unii Europejskiej
Dla osób i podmiotów funkcjonujących w ramach Unii nie nastąpią większe zmiany. W końcu cały czas należą do „Zjednoczonej Europy”. Inaczej ma się sprawa dla Brytyjczyków.
Domeny .eu a Brexit
Zmiany dotyczące funkcjonowania domen .eu dotyczą tylko i wyłącznie obywateli / osób zamieszkałych w Wielkiej Brytanii.
Kilka faktów
- Rejestr EURid zaplanował, że 1 stycznia 2021 roku równo o północy, powiadomi podmioty rejestrujące z UK o zawieszeniu domen (do 31.03.2021 roku).
- Te domeny nie będą mogły świadczyć żadnych usług.
- Domeny mogą zostać przywrócone po spełnieniu nowych warunków rejestracyjnych.
Jak można to zrobić? Częściową odpowiedź można znaleźć pod adresem: brexit.gov.pl, wiernie cytując:
„Rozwiązaniem problemu jest podanie operatorowi rejestru nowego adresu siedziby organizacji (jeśli rejestracja domeny dotyczy osoby prawnej) lub adresu zamieszkania (jeśli rejestracja dotyczy osoby fizycznej) w innym niż Wielka Brytania państwie członkowskim lub państwie należącym do EOG.”
Należy pamiętać, że domeny, które nie zostaną przywrócone zostaną wycofane i będą zwracane do puli ogólnodostępnych domen do stycznia 2022 roku.
Co to oznacza?
Przede wszystkim to, że domeny .eu staną się obiektem polowania podmiotów przechwytujących domeny ;).
Mam domenę .eu, co robić?
Już jest na to trochę późno, jeśli nie jest się zarejestrowanym w obrębie UE. Jednak można trzymać rękę na pulsie i ograniczać straty (zwłaszcza związane z wypracowanymi efektami na domenach).
Najlepiej zapoznać się z oficjalnymi informacjami na stronie:
- brexit.gov.pl
- zwłaszcza w dokumencie: https://www.brexit.gov.pl/wp-content/uploads/2020/11/Poradnik_dla_przedsiebiorcy_Zasady_wspolpracy_z_UK_od_1.01.2021.pdf
- oraz w źródłach zewnętrznych takich jak: https://blog.domeny.tv/domena-eu-po-brexicie-finalne-postanowienia/

Dlatego należy zachować zimną krew (zwłaszcza jak strona została „wyłączona”) i dostosować się do nowych przepisów.
Oprócz tego, można próbować monitorować domeny, .eu konkurencji lub podmiotów podobnych (może uda się przechwycić fajną domenę, która wspomoże pozycjonowanie Twojej strony internetowej).
Podsumowanie Brexitu a domen .eu
Szkoda stracić własną domenę, ale mam nadzieję że Ciebie to nie spotkało. Co więcej z pewnością część atrakcyjnych domen .eu wróci do puli domen dostępnych. A Ty Czytelniku, masz chrapkę na jakąś domenę .eu? 🙂
Powiedziałbym co z domenami .pl po polexicie ? 🙂 A tak na poważnie, posiadam kilka domen .eu i cenie je za … ich niską cenę odnowienia i stosunkowo krótką końcówkę TLD 🙂 i to tyle.
Popieram, ceny odnowienia tych domen są spoko. Kwestia ile na brexicie zyskają SEOwcy. Ile domen zostanie celowo lub przypadkiem porzuconych. Trzeba czuwać! Pozdrawiam.