Co z domenami .eu po Brexicie?

W ciągu ostatnich miesięcy dość głośno było o precedensie jakim jest Brexit, czyli odejście Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej. Zdarzenie to wystąpiło wraz z początkiem lutego 2020 roku. Z racji konieczności uporządkowania większości spraw związanych z dotychczasowymi umowami, część zmian przepisów dotyczących transakcji między UK a Unią Europejską miała następować stopniowo, kilkuetapowo by proces ten przebiegł sprawnie. Fakt Brexitu nie ominął także rynku domenowego, ale w jaki sposób? Zapraszam do lektury.

Rejestracja i utrzymanie domen .eu w obrębie Unii Europejskiej

Dla osób i podmiotów funkcjonujących w ramach Unii nie nastąpią większe zmiany. W końcu cały czas należą do „Zjednoczonej Europy”. Inaczej ma się sprawa dla Brytyjczyków.

Domeny .eu a Brexit

Zmiany dotyczące funkcjonowania domen .eu dotyczą tylko i wyłącznie obywateli / osób zamieszkałych w Wielkiej Brytanii.

Kilka faktów

  1. Rejestr EURid zaplanował, że 1 stycznia 2021 roku równo o północy, powiadomi podmioty rejestrujące z UK o zawieszeniu domen (do 31.03.2021 roku).
  2. Te domeny nie będą mogły świadczyć żadnych usług.
  3. Domeny mogą zostać przywrócone po spełnieniu nowych warunków rejestracyjnych.

Jak można to zrobić? Częściową odpowiedź można znaleźć pod adresem: brexit.gov.pl, wiernie cytując:

„Rozwiązaniem problemu jest podanie operatorowi rejestru nowego adresu siedziby organizacji (jeśli rejestracja domeny dotyczy osoby prawnej) lub adresu zamieszkania (jeśli rejestracja dotyczy osoby fizycznej) w innym niż Wielka Brytania państwie członkowskim lub państwie należącym do EOG.”

Należy pamiętać, że domeny, które nie zostaną przywrócone zostaną wycofane i będą zwracane do puli ogólnodostępnych domen do stycznia 2022 roku.

Co to oznacza?

Przede wszystkim to, że domeny .eu staną się obiektem polowania podmiotów przechwytujących domeny ;).

Mam domenę .eu, co robić?

Już jest na to trochę późno, jeśli nie jest się zarejestrowanym w obrębie UE. Jednak można trzymać rękę na pulsie i ograniczać straty (zwłaszcza związane z wypracowanymi efektami na domenach).

Najlepiej zapoznać się z oficjalnymi informacjami na stronie:

Dlatego należy zachować zimną krew (zwłaszcza jak strona została „wyłączona”) i dostosować się do nowych przepisów.

Oprócz tego, można próbować monitorować domeny, .eu konkurencji lub podmiotów podobnych (może uda się przechwycić fajną domenę, która wspomoże pozycjonowanie Twojej strony internetowej).

Podsumowanie Brexitu a domen .eu

Szkoda stracić własną domenę, ale mam nadzieję że Ciebie to nie spotkało. Co więcej z pewnością część atrakcyjnych domen .eu wróci do puli domen dostępnych. A Ty Czytelniku, masz chrapkę na jakąś domenę .eu? 🙂

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Kryptolog pisze:

    Powiedziałbym co z domenami .pl po polexicie ? 🙂 A tak na poważnie, posiadam kilka domen .eu i cenie je za … ich niską cenę odnowienia i stosunkowo krótką końcówkę TLD 🙂 i to tyle.

    • Seoit pisze:

      Popieram, ceny odnowienia tych domen są spoko. Kwestia ile na brexicie zyskają SEOwcy. Ile domen zostanie celowo lub przypadkiem porzuconych. Trzeba czuwać! Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *