Jaki sklep lub biznes otworzyć w Polsce?

Chyba każdy na pewnym etapie swojego życia zadał lub zada sobie to pytanie. Posiadanie własnej działalności jest dla wielu marzeniem, dla innych celem a dla innych udręką. Niektórzy otwierają działalność lub sklep związaną ze swoim wykształceniem lub doświadczeniem zawodowym. Rozpoczynanie działalności w zakresie, o którym się ma pojęcie i w branży, którą się zna oraz lubi wydaje się bardzo dobrym pomysłem. Oczywiście o ile za tym idzie dobre prowadzenie swojego biznesu oraz … zapotrzebowanie i zainteresowanie rynku.

Powyższe stwierdzenie wydaje się poniekąd oczywiste, ale skąd wiedzieć co opłaca się otworzyć? Jaki sklep swoim asortymentem odpowiada na potrzeby użytkowników? Skąd wiedzieć czego ludzie potrzebują i co należy im dostarczyć?

Najlepszym źródłem tego typu danych będzie wyszukiwarka internetowa. Ponieważ w Polsce jak i w większości krajów na świecie największy udział w rynku wyszukiwarek internetowych posiada Google, to najlepiej dane z niej brać pod uwagę do tego typu analiz.

Ilość zapytań kierowanych codziennie przez użytkowników do Googla jest astronomiczna i sama z siebie jest istną kopalnią danych. Niezależnie od intencji użytkowników, czy szukają sklepów stricte internetowych, stacjonarnych, producentów czy opartych na dropshippingu wszyscy korzystają z tego narzędzia.

Jaki sklep otworzyć - Logo

Dlatego bardzo rozsądnym wydaje się opieranie swoich decyzji albo chociażby wstępu do analizy na bazie danych z wyszukiwanych haseł w Google. Na bazie takiej wstępnej analizy będę się starał odpowiedzieć wstępnie na pytanie postawione w temacie tego wpisu.

Co znajdziesz w tym wpisie?

Sposób prowadzenia analizy wyszukiwalności sklepów

Użytkownicy z pomocą wyszukiwarki trafiają do sklepów w różny sposób. Część z nich podaje ogólne zapytania dotyczące produktów.

  • Niektórzy zadają pytania, które ich trapią by znaleźć gotowe rozwiązania.
  • Inni już wiedzą jakie produkty są im potrzebne i podają pełną nazwę produktu wraz z producentem.
  • Jeszcze inni wiedzą już jakiego rodzaju firmy lub sklepu szukają i w swojej okolicy chcieliby taki sklep odwiedzić lub z niego zamówić to czego potrzebują.

Tym ostatnim typem użytkowników przyjrzę się bliżej w kolejnych akapitach. Z pomocą narzędzia do analizy widoczności stron i wyszukiwalności fraz jakim jest Senuto została przeprowadzona analiza, która polegała na:

  • wybraniu miast, dla których będzie prowadzona analiza
  • dla każdego z tych miast wyeksportowano listę fraz zawierających nazwę danego miasta (dla miast z polskimi znakami diakrytycznymi w pisowni pełnej i uproszczonej)
  • z każdej tak powstałej listy wyodrębniono tylko te, które zawierały nazwę miasta oraz słowo sklep
  • każdą tak powstałą listę posortowano średnią miesięczną liczbą wyszukiwań i dokonano analizy porównawczej

Oczywiście wyniki tak przeprowadzonej analizy nie są w 100% miarodajne. Pozwalają jednak na określenie jakiego rodzaju sklepów poszukują użytkownicy w poszczególnych miastach i jakiego rodzaju sklepów potrzebują poszczególni mieszkańcy w kontekście poszukiwania samego sklepu a nie koniecznie problemu lub dokładnego produktu.

Takie zestawienie pozwala na dokładniejsze określenie jakiego rodzaju sklep lepiej otworzyć w danej lokalizacji, jeśli działalność miała by być prowadzona zarówno internetowo jak i stacjonarnie. Tego typu dane mogą też być pomocne dla sklepów realizujących sprzedaż stricte internetową z zamiarem rozszerzenia na stacjonarną. Można dzięki nim określić, które miasta czy regiony warto wybrać w pierwszej kolejności.

Do opisanego badania obrano 18 miast „wojewódzkich”: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra.

Jaki sklep najlepiej otworzyć?

Wiele osób by mogło powiedzieć, że taki, którego jeszcze w danej okolicy nie ma. Tak samo można by powiedzieć że najlepiej by otwierać biznes, którego jeszcze nie ma, bo nie będzie się miało wtedy konkurencji a interes będzie się sam kręcić.

Założenie rozsądne, jednak zbytnio idealistyczne i obarczone pewnym ryzykiem. Dla każdego nowego produktu lub usługi trudno z początku określić rzeczywiste zapotrzebowanie. Otwarcie takiego zbyt innowacyjnego biznesu może wtedy skończyć się fiaskiem i zamknięciem firmy a w skrajnych przypadkach bankructwem.

Warto przeczytać też wpis opisujący czym jest poziom niekompetencji określany jako Zasada Petera. Wyjaśnia on czemu osoby zarządzające w firmach mogą podejmować nietrafne i złe decyzje.

Dlatego często lepiej bazować na cudzych błędach oraz naśladować zachowania osób i firm, którym się udało. Wynika to z prostej zasady, jeśli danego biznesy lub sklepy są w okolicy, to znaczy, że na ich usługi czy produkty jest realne zapotrzebowanie. Daje to realną możliwość o rywalizowanie z nimi na tej płaszczyźnie, starając się poszczególne aspekty robić lepiej niż inni. W związku z tym warto przynajmniej na początku zacząć od działalności już sprawdzonej i ugruntowanej na rynku i samemu dołączyć do wyścigu pozyskiwania części klientów potrzebujących danego typu dóbr.

To jak tego typu zainteresowanie wygląda w poszczególnych miastach przedstawiam w kolejnych akapitach.

Jaki sklep otworzyć w Białymstoku?

W Białymstoku mieszka około 300 tysięcy osób, natomiast w całym województwie podlaskim, którego jest stolicą około 1,2 miliona osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 4496 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Białystok? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + białystok

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep zoologiczny białystok 1900
2 sklep rowerowy białystok 1300
3 sklep ogrodniczy białystok 1000
4 sklep papierniczy białystok 1000
5 sklep medyczny białystok 1000
6 sklep wędkarski białystok 1000
7 sklep motoryzacyjny białystok 880
8 sklep muzyczny białystok 880
9 sklep zielarski białystok 880
10 sklep sportowy białystok 720
11 sklep budowlany białystok 720
12 sklep elektroniczny białystok 590
13 sklep komputerowy białystok 590
14 sklep elektryczny białystok 590
15 sklep ortopedyczny białystok 590
16 sklepy meblowe białystok 590
17 sklep militarny białystok 480
18 sklep hydrauliczny białystok 480
19 sklep meblowy białystok 480
20 sklep motocyklowy białystok 390

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

Poza najczęściej wyszukiwanymi sklepami w Polsce na terenie Białegostoku i okolic największym zainteresowaniem cieszą się sklepy ogrodnicze, papiernicze, wędkarskie oraz zielarskie. Prowadząc którykolwiek z nich ze sprzedażą internetową dobrze jest rozważyć dodatkową kampanię regionalną na Białystok. Otwarcie nowego biznesu w tym zakresie w stolicy podlasia też wydaje się rozsądną możliwością wartą rozważenia.

Jaki sklep wybrać w Bydgoszczy?

W Bydgoszczy mieszka około 350 tysięcy osób, natomiast w całym województwie kujawsko-pomorskim, do którego należy około 2 miliony osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 4556 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Bydgoszcz? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + bydgoszcz

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep rowerowy bydgoszcz 2900
2 sklep medyczny bydgoszcz 2400
3 sklep zoologiczny bydgoszcz 1600
4 sklep motoryzacyjny bydgoszcz 1600
5 sklep muzyczny bydgoszcz 1600
6 sklep elektroniczny bydgoszcz 1300
7 sklep sportowy bydgoszcz 1000
8 sklep bhp bydgoszcz 1000
9 sklep wędkarski bydgoszcz 1000
10 sklep komputerowy bydgoszcz 880
11 sklep motocyklowy bydgoszcz 880
12 sklep militarny bydgoszcz 880
13 sklep modelarski bydgoszcz 720
14 sklep elektryczny bydgoszcz 590
15 sklep zielarski bydgoszcz 590
16 sklep myśliwski bydgoszcz 590
17 sklep papierniczy bydgoszcz 590
18 sklepy rowerowe bydgoszcz 590
19 sklepy medyczne bydgoszcz 590
20 sklep meblowy bydgoszcz 590

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

Bydgoszcz pod względem zainteresowania poszczególnymi sklepami nie odstaje od ogólnych danych z całej Polski. W top 5 znajduje się 5 najczęściej wyszukiwanych sklepów w całym kraju. Wyróżniają się zaraz za nimi za to sklepy elektroniczne, sportowe oraz bhp. Dlatego realizacje kampanii regionalnych na Bydgoszcz dla tych sklepów jak najbardziej może mieć sens. Tak samo otwarcie takich działalności w mieście konkurującym od zawsze z Toruniem.

Jaki sklep najlepiej otworzyć w Gdańsku?

W Gdańsku mieszka około 466 tysięcy osób, natomiast w całym województwie pomorskim, którego jest stolicą należy około 2,3 miliona osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 5306 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Gdańsk? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + gdańsk

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep rowerowy gdańsk 2900
2 sklep medyczny gdańsk 2900
3 sklep muzyczny gdańsk 1900
4 sklep zoologiczny gdańsk 1600
5 sklep motoryzacyjny gdańsk 1600
6 sklep elektroniczny gdańsk 1600
7 sklep papierniczy gdańsk 1300
8 sklep wędkarski gdańsk 1300
9 sklep motocyklowy gdańsk 1000
10 sklep zielarski gdańsk 1000
11 sklep komputerowy gdańsk 880
12 sklep ogrodniczy gdańsk 880
13 sklep sportowy gdańsk 880
14 sklep elektryczny gdańsk 880
15 sklep plastyczny gdańsk 880
16 sklep budowlany gdańsk 720
17 sklep dla plastyków gdańsk 720
18 sklep hydrauliczny gdańsk 720
19 sklep żeglarski gdańsk 720
20 sklep ortopedyczny gdańsk 720

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

Najczęściej wyszukiwane sklepy w Gdańsku pokrywają się z danymi z całego kraju. Natomiast zaraz za nimi plasują się sklepy elektroniczne, papiernicze oraz wędkarskie. Właściciele tych działalności jak najbardziej mogą rozważać prowadzenie kampanii na ten region, a początkujący przedsiębiorcy na otwarcie tego typu sklepów na terenie Trójmiasta.

Jaki biznes otworzyć w Gorzowie?

W Gorzowie Wielkopolskim mieszka około 124 tysiące osób, natomiast w całym województwie lubuskim, do którego należy około milion osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 4500 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Gorzów? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + gorzów

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep rowerowy gorzów 590
2 sklep zoologiczny gorzów 260
3 sklep motoryzacyjny gorzów 260
4 sklep ortopedyczny gorzów 260
5 sklep medyczny gorzów 260
6 sklep sportowy gorzów 210
7 sklep meblowy gorzów 210
8 sklepy meblowe gorzów 210
9 sklep motocyklowy gorzów 170
10 sklep militarny gorzów 140
11 sklep komputerowy gorzów 110
12 sklep ogrodniczy gorzów 110
13 sklep elektroniczny gorzów 110
14 sklep bhp gorzów 110
15 sklepy rowerowe gorzów 110
16 sklep elektryczny gorzów 90
17 sklepy meblowe gorzów wlkp 90
18 sklep myśliwski gorzów 70
19 sklep rowerowy gorzów wlkp 70
20 sklep zielarski gorzów 70

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

Gorzów Wielkopolski lekko odbiega od głównej tendencji obserwowanej w skali analizowanych 18 miast. Oprócz najczęściej wyszukiwanych sklepów w całym kraju warto zwrócić uwagę na możliwość otwarcia sklepów ortopedycznych, sportowych i meblowych. Natomiast w przeciwieństwie do pozostałych miast nie wydaje się sensowne otwieranie tutaj sklepu muzycznego, gdyż takowy nie ma znaczącej wyszukiwalności.

Jaki sklep otworzyć w Katowicach?

W Katowicach mieszka około 294 tysiące osób, natomiast w całym województwie śląskim, którego jest stolicą około 4,5 miliona osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 5201 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Katowice? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + katowice

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep rowerowy katowice 2900
2 sklep muzyczny katowice 2900
3 sklep medyczny katowice 1900
4 sklep modelarski katowice 1600
5 sklep elektroniczny katowice 1600
6 sklep motocyklowy katowice 1300
7 sklep zoologiczny katowice 1300
8 sklep motoryzacyjny katowice 1000
9 sklep sportowy katowice 1000
10 sklep zielarski katowice 1000
11 sklep papierniczy katowice 1000
12 sklep komputerowy katowice 880
13 sklep wędkarski katowice 880
14 sklep biegacza katowice 720
15 sklep militarny katowice 590
16 sklep bhp katowice 590
17 sklep górski katowice 590
18 sklep plastyczny katowice 590
19 sklep ortopedyczny katowice 590
20 sklep elektryczny katowice 480

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

Wyniki najczęściej wyszukiwanych fraz sklepowych dla Katowic wielce nie zaskakują. Najczęściej poszukiwane sklepy w Polsce znajdują się w czołówce. Pomiędzy nimi znajdują się natomiast sklepy elektroniczne, motocyklowe i co ciekawe modelarskie. Dlatego dla tego rodzaju sklepów warto brać pod uwagę jako target użytkowników z Katowic. Warto jednak zwrócić uwagę, że ze względu na zagęszczenie ludności w województwie śląskim, dobrze by było takową analizę rozszerzyć o inne miasta z tego regionu.

Jaki biznes się opłaca w Kielcach?

W Kielcach mieszka około 195 tysięcy osób, natomiast w całym województwie świętokrzyskim, którego jest stolicą około 1,2 miliona osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 4415 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Kielce? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + kielce

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep rowerowy kielce 1300
2 sklep zoologiczny kielce 1000
3 sklep motoryzacyjny kielce 1000
4 sklep muzyczny kielce 1000
5 sklep medyczny kielce 1000
6 sklep papierniczy kielce 720
7 sklep zielarski kielce 590
8 sklep komputerowy kielce 480
9 sklep elektroniczny kielce 480
10 sklep sportowy kielce 480
11 sklep wędkarski kielce 480
12 sklep motocyklowy kielce 390
13 sklep hydrauliczny kielce 390
14 sklep ortopedyczny kielce 390
15 sklepy meblowe kielce 390
16 sklepy rowerowe kielce 320
17 sklep korona kielce 320
18 sklep meblowy kielce 320
19 sklep ogrodniczy kielce 260
20 sklep elektryczny kielce 260

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

W Kielcach bez niespodzianek pod względem zainteresowania sklepami nie odstają one od reszty Polskich miast. W czołówce znajdują się wszystkie najpopularniejsze sklepy a tuż za nimi uplasowały się sklepy: papiernicze, zielarskie i komputerowe. Otwarcie któregoś z wymienionych lub rozszerzenie działań na terenie województwa świętokrzystkiego wydaje się jak najbardziej zasadne do rozpatrzenia.

Jaki sklep otworzyć w Krakowie?

W Krakowie mieszka około 775 tysięcy osób, natomiast w całym województwie małopolskim, którego jest stolicą około 3,4 miliona osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 5167 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Kraków? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + kraków

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep rowerowy kraków 8100
2 sklep muzyczny kraków 5400
3 sklep medyczny kraków 5400
4 sklep zoologiczny kraków 4400
5 sklep elektroniczny kraków 4400
6 sklep papierniczy kraków 4400
7 sklep motoryzacyjny kraków 3600
8 sklep komputerowy kraków 2900
9 sklep modelarski kraków 2900
10 sklep bhp kraków 2900
11 sklep plastyczny kraków 2900
12 sklep sportowy kraków 2400
13 sklep zielarski kraków 2400
14 sklep górski kraków 2400
15 sklep ortopedyczny kraków 2400
16 sklep wędkarski kraków 2400
17 sklep motocyklowy kraków 1900
18 sklep ogrodniczy kraków 1900
19 sklep elektryczny kraków 1900
20 sklep dla plastyków kraków 1900

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

Kraków, dawna stolica Polski ma bardzo zbliżone zapotrzebowanie mieszkańców do sklepów co pozostałe miasta. Co ciekawe odstają trochę sklepy motoryzacyjne na rzecz elektronicznych i papierniczych. Za ścisłą czołówką za to na uwagę zasługują sklepy komputerowe, modelarskie (nie aż tak jak w Katowicach ale znaczące wyszukiwanie), bhp oraz plastyczne. Daje to bardzo duży wachlarz możliwości jak chodzi o otwarcie sklepu w mieście Kraka lub prowadzenie kampanii regionalnych na tym terenie.

Jaki sklep wybrać w Łodzi?

W Łodzi mieszka około 682 tysiące osób, natomiast w całym województwie łódzkim, którego jest stolicą około 2,4 miliona osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 4746 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Łódź? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + łódź

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep rowerowy łódź 2900
2 sklep muzyczny łódź 2400
3 sklep elektroniczny łódź 2400
4 sklep medyczny łódź 2400
5 sklep zoologiczny łódź 1900
6 sklep motoryzacyjny łódź 1600
7 sklep papierniczy łódź 1600
8 sklep komputerowy łódź 1300
9 sklep modelarski łódź 1300
10 sklep motocyklowy łódź 1000
11 sklep hydrauliczny łódź 1000
12 sklep zielarski łódź 1000
13 sklep wędkarski łódź 1000
14 sklep elektryczny łódź 880
15 sklep sportowy łódź 880
16 sklep metalowy łódź 880
17 sklep ortopedyczny łódź 880
18 sklep ogrodniczy łódź 720
19 sklepy meblowe łódź 720
20 sklep bhp łódź 720

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

Łódź osadzona w środkowej części kraju przejawia takie same tendencje jak pozostałe miasta. Z dwoma drobnymi wyjątkami. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się sklepy elektroniczne i komputerowe oraz papiernicze. Pierwsze z dwóch sugerują, że otwarcie sklepu z typowym hardware albo serwisu naprawiającego komputery i sprzęt elektroniczny powinno mieć sens. Tak samo jak realizowanie wzmożonych działań dla tych sklepów na terenie Łodzi.

Jaki sklep najlepiej otworzyć w Lublinie?

W Lublinie mieszka około 339 tysięcy osób, natomiast w całym województwie lubelskim, którego jest stolicą około 2,1 miliona osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 4388 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Lublin? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + lublin

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep zoologiczny lublin 2400
2 sklep rowerowy lublin 2400
3 sklep muzyczny lublin 1900
4 sklep elektroniczny lublin 1600
5 sklep wędkarski lublin 1600
6 sklep zielarski lublin 1600
7 sklep medyczny lublin 1600
8 sklep motoryzacyjny lublin 1300
9 sklep sportowy lublin 1300
10 sklep hydrauliczny lublin 1300
11 sklep papierniczy lublin 1300
12 sklep komputerowy lublin 1000
13 sklep ogrodniczy lublin 1000
14 sklep motocyklowy lublin 880
15 sklep elektryczny lublin 880
16 sklep plastyczny lublin 880
17 sklep ortopedyczny lublin 880
18 sklep militarny lublin 720
19 sklep myśliwski lublin 720
20 sklep metalowy lublin 720

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

Zielony i położony na wschodzie Lublin w top 3 utrzymuje te same sklepy co reszta kraju z sklepami zoologicznymi na czele. Tuż za nimi plasują się natomiast sklepy: elektroniczne, zielarskie oraz wędkarskie. Daje to sygnał, że otwarcie sklepu zoologicznego z artykułami wędkarskimi to dobry pomysł na biznes w tym regionie. Zwłaszcza jak rozszerzyło by się jeszcze ofertę o zioła (poniekąd zbieżne z wędkowaniem i zoologią) oraz drobną elektronikę (na przykład latarki czy osprzęt akwarystyczny). Jednak to wymagałoby głębszej analizy jakiego rodzaju produkty dla poszczególnych branż są wyszukwiane w województwie lubelskim.

Jaki biznes otworzyć w Olsztynie?

W Olsztynie mieszka około 173 tysiące osób, natomiast w całym województwie warmińskio-mazurskim, którego jest stolicą około 1,4 miliona osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 4172 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Olsztyn? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + olsztyn

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep rowerowy olsztyn 1300
2 sklep zoologiczny olsztyn 1000
3 sklep sportowy olsztyn 1000
4 sklep wędkarski olsztyn 1000
5 sklep muzyczny olsztyn 880
6 sklep medyczny olsztyn 880
7 sklep myśliwski olsztyn 720
8 sklep budowlany olsztyn 720
9 sklep komputerowy olsztyn 590
10 sklep motoryzacyjny olsztyn 590
11 sklep ogrodniczy olsztyn 590
12 sklep zielarski olsztyn 590
13 sklep meblowy olsztyn 590
14 sklep żeglarski olsztyn 480
15 sklep papierniczy olsztyn 480
16 sklepy meblowe olsztyn 480
17 sklep elektryczny olsztyn 390
18 sklep elektroniczny olsztyn 390
19 sklep bhp olsztyn 390
20 sklep jeździecki olsztyn 390

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

Bydgoszcz pod względem zainteresowania poszczególnymi sklepami nie odstaje od ogólnych danych z całej Polski. W top 5 znajduje się 5 najczęściej wyszukiwanych sklepów w całym kraju. Wyróżniają się zaraz za nimi za to sklepy elektroniczne, sportowe oraz bhp. Dlatego realizacje kampanii regionalnych na Bydgoszcz dla tych sklepów jak najbardziej może mieć sens. Tak samo otwarcie takich działalności w mieście konkurującym od zawsze z Toruniem.

Jaki sklep otworzyć w Opolu?

W Opolu mieszka około 128 tysięcy osób, natomiast w całym województwie opolskim, którego jest stolicą około 984 tysiące osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 4675 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Opole? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + opole

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep rowerowy opole 1300
2 sklep zoologiczny opole 1000
3 sklep motoryzacyjny opole 720
4 sklep muzyczny opole 590
5 sklep sportowy opole 590
6 sklep medyczny opole 590
7 sklep wędkarski opole 590
8 sklep myśliwski opole 480
9 sklep zielarski opole 480
10 sklep papierniczy opole 480
11 sklep motocyklowy opole 390
12 sklep elektroniczny opole 390
13 sklep komputerowy opole 320
14 sklep meblowy opole 320
15 sklepy meblowe opole 320
16 sklep ogrodniczy opole 260
17 sklep elektryczny opole 260
18 sklep bhp opole 260
19 sklepy rowerowe opole 260
20 sklep plastyczny opole 260

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

Trendy najczęściej wyszukiwanych sklepów w Opolu względem pozostałych miast wiele się nie różnią natomiast na szczególną uwagę zasługują sklepy: sportowe, wędkarskie, myśliwskie, zielarskie oraz papiernicze. Pierwsze z czterech wymienionych mogą świadczyć o dużym potencjale rekreacyjnym zarówno miasta jak i regionu. Niezależnie od przyczyn tego stanu warto prowadząc tego typu sklepy wziąć pod uwagę realizację w Opolu kampanii regionalnej lub będąc początkującym przedsiębiorcą rozważać otwarcie tego typu działalności.

Jaki sklep otworzyć w Poznaniu?

W Poznaniu mieszka około 535 tysięcy osób, natomiast w całym województwie wielkopolskim, którego jest stolicą około 3,5 miliona osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 4735 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Poznań? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + poznań

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep rowerowy poznań 5400
2 sklep muzyczny poznań 4400
3 sklep zoologiczny poznań 3600
4 sklep medyczny poznań 2900
5 sklep modelarski poznań 2400
6 sklep motocyklowy poznań 1900
7 sklep elektroniczny poznań 1900
8 sklep wędkarski poznań 1900
9 sklep motoryzacyjny poznań 1600
10 sklep ogrodniczy poznań 1300
11 sklep bhp poznań 1300
12 sklep plastyczny poznań 1300
13 sklep ortopedyczny poznań 1300
14 sklep sportowy poznań 1000
15 sklep rowerowy poznan 1000
16 sklep elektryczny poznań 1000
17 sklep papierniczy poznań 1000
18 sklepy rowerowe poznań 1000
19 sklep zielarski poznań 1000
20 sklep meblowy poznań 1000

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

Pierwsze cztery najczęściej wyszukiwane sklepy w Poznaniu pokrywają się z trendami ogólnopolskimi. Od ogółu odstaje sklep motoryzacyjny natomiast na uwagę szczególną zasługują sklepy: modelarskie, elektroniczne, motocyklowe i wędkarskie. Dodatkowo z niewyszczególnionych na uwagę zasługuje sklep z akcesoriami Poznańskiego Lecha. Jednak ze względu na specyfikę warto by było najpierw się zorientować na jakiej zasadzie kibicowskie gadżety tego klubu można by sprzedawać.

Jaki biznes lub sklep się opłaca w Rzeszowie?

W Rzeszowie mieszka około 195 tysięcy osób, natomiast w całym województwie podkarpackim, którego jest stolicą około 2,1 miliona osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 4370 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Rzeszów? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + rzeszów

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep zoologiczny rzeszów 1900
2 sklep rowerowy rzeszów 1900
3 sklep muzyczny rzeszów 1600
4 sklep elektroniczny rzeszów 1600
5 sklep medyczny rzeszów 1600
6 sklep papierniczy rzeszów 1300
7 sklep motocyklowy rzeszów 1000
8 sklep motoryzacyjny rzeszów 1000
9 sklep sportowy rzeszów 880
10 sklep wędkarski rzeszów 880
11 sklep zielarski rzeszów 720
12 sklep komputerowy rzeszów 590
13 sklep ogrodniczy rzeszów 590
14 sklepy rowerowe rzeszów 590
15 sklep elektryczny rzeszów 480
16 sklep fryzjerski rzeszów 480
17 sklep bhp rzeszów 480
18 sklep budowlany rzeszów 480
19 sklep meblowy rzeszów 480
20 sklep ortopedyczny rzeszów 480

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

Trzy najpopularniejsze rodzaje sklepów w Rzeszowie względem pozostałych miast nie zaskakują. Natomiast na uwagę w tym rejonie zasługują sklepy: elektroniczne, papierowe i motocyklowe. Niewiele za nimi w odwodzie uplasowały się działalności sportowe i wędkarskie. Są to rodzaje działalności, których właściciele sklepów internetowych powinni się zainteresować w kontekście kampanii regionalnych na województwo podkarpackie oraz sam Rzeszów.

Jaki sklep otworzyć w Szczecinie?

W Szczecinie mieszka około 402 tysiące osób, natomiast w całym województwie zachodniopomorskim, którego jest stolicą około 1,7 miliona osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 4845 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Szczecin? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + szczecin

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep rowerowy szczecin 2400
2 sklep zoologiczny szczecin 1600
3 sklep muzyczny szczecin 1600
4 sklep motoryzacyjny szczecin 1300
5 sklep medyczny szczecin 1300
6 sklep papierniczy szczecin 1300
7 sklep wędkarski szczecin 1300
8 sklep elektroniczny szczecin 1000
9 sklep zielarski szczecin 1000
10 sklep sportowy szczecin 880
11 sklep bhp szczecin 880
12 sklep budowlany szczecin 720
13 sklep myśliwski szczecin 720
14 sklep modelarski szczecin 720
15 sklep motocyklowy szczecin 720
16 sklep meblowy szczecin 720
17 sklepy meblowe szczecin 720
18 sklep komputerowy szczecin 590
19 sklep ogrodniczy szczecin 590
20 sklep elektryczny szczecin 590

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

Szczecin względem najczęściej poszukiwanych sklepów mieści się idealnie w standardzie większości miast wojewódzkich. Wszystkie pięć najczęściej wyszukiwanych sklepów zajmuje czołowe pozycje. Tuż za nimi plasują się sklepy: papiernicze, wędkarskie, elektroniczne i zielarskie. Do sprawdzenia pozostaje aspekt sklepów wędkarskich czy częściej jest wyszukiwany w tym rejonie osprzęt do wędkarstwa morskiego czy śródlądowego.

Jaki sklep wybrać w Toruniu?

W Toruniu mieszka około 201 tysięcy osób, natomiast w całym województwie kujawsko-pomorskim, do którego należy około 2 miliony osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 4556 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Toruń? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + toruń

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep rowerowy toruń 1300
2 sklep medyczny toruń 1300
3 sklep zoologiczny toruń 880
4 sklep muzyczny toruń 880
5 sklep elektroniczny toruń 590
6 sklep zielarski toruń 590
7 sklep motoryzacyjny toruń 480
8 sklep papierniczy toruń 480
9 sklep komputerowy toruń 390
10 sklep meblowy toruń 390
11 sklepy meblowe toruń 390
12 sklep motocyklowy toruń 320
13 sklep rowerowy torun 320
14 sklep ogrodniczy toruń 320
15 sklep sportowy toruń 320
16 sklep militarny toruń 320
17 sklep wędkarski toruń 320
18 sklep medyczny torun 260
19 sklep elektryczny toruń 260
20 sklep myśliwski toruń 260

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

Toruń w stosunku do pozostałych miast wojewódzkich pod względem trendów poszukiwanych sklepów na pierwszych czterech pozycjach jest zgodny. Odstaje tylko i wyłącznie sklep motoryzacyjny. Natomiast na szczególną uwagę zasługuje możliwość prowadzenia sklepów: elektronicznych, zielarskich i papierniczych. Każdy prowadzących biznes w tych branżach powinien przynajmniej rozważyć działania marketingowe w rejonie Torunia.

Jaki sklep najlepiej otworzyć w Warszawie?

W Warszawie mieszka około 1,7 miliona osób, natomiast w całym województwie mazowieckim, którego jest stolicą około 5,4 miliona osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 6273 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Warszawa? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + warszawa

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep rowerowy warszawa 9900
2 sklep muzyczny warszawa 8100
3 sklep zoologiczny warszawa 6600
4 sklep modelarski warszawa 6600
5 sklep papierniczy warszawa 5400
6 sklep rehabilitacyjny warszawa 5400
7 sklep wędkarski warszawa 5400
8 sklep ogrodniczy warszawa 4400
9 sklep motoryzacyjny warszawa 3600
10 sklep elektroniczny warszawa 3600
11 sklep sportowy warszawa 3600
12 sklep zielarski warszawa 3600
13 sklep plastyczny warszawa 3600
14 sklep ortopedyczny warszawa 3600
15 sklep medyczny warszawa 3600
16 sklep motocyklowy warszawa 2900
17 sklep turystyczny warszawa 2900
18 sklep budowlany warszawa 2400
19 sklep elektryczny warszawa 2400
20 sklep hydrauliczny warszawa 2400

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

Warszawa z racji posiadania statusu miasta stołecznego oraz największej ilości mieszkańców ze wszystkich miast z zestawienia nie zaskakuje tym, że odbiega od ogólnych trendów krajowych i to nie tylko wolumenem ale kolejnością wyników. Znacząco odstają sklepy motoryzacyjne oraz o dziwo medyczne. Jednak warto brać pod uwagę działalności: modelarskie, papiernicze, wędkarskie, ogrodnicze oraz rehabilitacyjne. Pierwsze z trzech wymienionych pojawiają się też w topach innych miast. Natomiast sklepy ogrodnicze mogą być bardzo popularne ze względu na obszerne przedmieścia stolicy i ich zabudowę willową. Szczególną uwagę warto też zwrócić na sklepy rehabilitacyjne – Warszawa to jedyne miasto gdzie znalazły się one w top 10 wyszukiwań.

Jaki sklep lub biznes otworzyć we Wrocławiu?

We Wrocławiu mieszka około 641 tysięcy osób, natomiast w całym województwie dolnośląskim, którego jest stolicą około 2,9 miliona osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 5296 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Wrocław? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + wrocław

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep rowerowy wrocław 8100
2 sklep zoologiczny wrocław 4400
3 sklep muzyczny wrocław 4400
4 sklep motoryzacyjny wrocław 3600
5 sklep elektroniczny wrocław 2900
6 sklep komputerowy wrocław 2900
7 sklep papierniczy wrocław 2900
8 sklep ortopedyczny wrocław 2900
9 sklep medyczny wrocław 2900
10 sklep motocyklowy wrocław 2400
11 sklep modelarski wrocław 2400
12 sklep wędkarski wrocław 2400
13 sklep ogrodniczy wrocław 1900
14 sklep zielarski wrocław 1900
15 sklep plastyczny wrocław 1900
16 sklep elektryczny wrocław 1600
17 sklep bhp wrocław 1600
18 sklep sportowy wrocław 1300
19 sklepy rowerowe wrocław 1300
20 sklep budowlany wrocław 1300

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

Pierwsze cztery pozycje sklepów względem wyszukiwalności we Wrocławiu nie zaskakują. Odstaje tylko i wyłącznie sklep medyczny. Za to na uwagę zasługują sklepy: elektroniczne, komputerowe, papierowe oraz ortopedyczne. Dwa pierwsze z wymienionych poniekąd się pokrywają, co oznacza, że otwarcie sklepu z częściami komputerowymi lub drobną elektroniką warto rozważyć. Dodatkowo obecność w pierwszej dziesiątce sklepu ortopedycznego jest ewenementem na skalę kraju. Być może ze względu na takie sprecyzowanie trochę mniejszą popularność mają sklepy stricte medyczne.

Jaki biznes się opłaca w Zielonej Górze?

W Zielonej Górze mieszka około 140 tysięcy osób, natomiast w całym województwie lubuskim, do którego należy około milion osób (przynajmniej tak podaje Wikipedia).

Przeciętne wynagrodzenie dla osób z tego regionu wynosiło w październiku 2019 roku 4500 złotych brutto (według danych GUS).

Jakich sklepów poszukują internauci w połączeniu z frazą Zielona Góra? W tabeli poniżej zestawienie 20 najczęściej wyszukiwanych fraz tego typu.

Zestawienie najczęściej wyszukiwanych fraz typu sklep + zielona góra

LP Słowo kluczowe Liczba wyszukiwań
1 sklep rowerowy zielona góra 880
2 sklep zoologiczny zielona góra 720
3 sklep motoryzacyjny zielona góra 720
4 sklep sportowy zielona góra 720
5 sklep wędkarski zielona góra 720
6 sklep muzyczny zielona góra 590
7 sklep medyczny zielona góra 590
8 sklep meblowy zielona góra 590
9 sklep zielarski zielona góra 480
10 sklep motocyklowy zielona góra 480
11 sklepy meblowe zielona góra 480
12 sklep komputerowy zielona góra 320
13 sklep elektroniczny zielona góra 260
14 sklep militarny zielona góra 260
15 sklep ortopedyczny zielona góra 260
16 sklep ogrodniczy zielona góra 210
17 sklep myśliwski zielona góra 210
18 sklep bhp zielona góra 210
19 sklepy rowerowe zielona góra 210
20 sklep plastyczny zielona góra 170

*Frazy pogrubione w tabeli oznaczają sklepy, które pojawiają się w top 10 wszystkich analizowanych 18 miast i są popularne w skali kraju.

Najczęściej poszukiwane sklepy w Zielonej Górze w top 3 to żadna niespodzianka. Natomiast interesujące jest znaczące zainteresowanie sklepami sportowymi, wędkarskimi oraz meblowymi. Pierwsze dwa z nich mogą świadczyć o potencjale rekreacyjnym tego regionu. Obecność w topowych wyszukiwaniach sklepów meblowych też jest lekkim odstępstwem w skali kraju, gdyż tylko w 4 miastach z 18 analizowanych zmieściły się one na tak wysokich miejscach. Daje to wyraźny sygnał, że właściciele tych sklepów powinni rozważać akcje marketingowe w tym regionie.

Najbardziej wyszukiwane sklepy w Polsce

Na bazie przedstawionych wcześniej danych sprawdzono wszystkie najczęściej pojawiające się sklepy. Z każdego z 18 obranych miast wygenerowano listę 10 sklepów z największą wyszukiwalnością. Na bazie takiego zestawienia zliczono sklepy, które najczęściej znajdowały się w top 10 wyszukiwań dla każdego miasta. Łączne zestawienie w ujęciu ilościowym wystąpień dla miast przedstawiono w tabeli poniżej.

LP Sklep Ilość wystąpień
1 Motoryzacyjny 18
2 Rowerowy 18
3 Zoologiczny 18
4 Medyczny 17
5 Muzyczny 17
6 Elektroniczny 13
7 Papierniczy 11
8 Sportowy 11
9 Wędkarski 11
10 Zielarski 9
11 Motocyklowy 8
12 Komputerowy 7
13 Modelarski 5
14 Meblowy 4
15 Ogrodniczy 3

Z powyższego zestawienia jasno wynika, że sklepy oznaczone numerami od 1 do 5, czyli: motoryzacyjny, rowerowy, zoologiczny, medyczny oraz muzyczny są jednymi z najczęściej wyszukiwanych sklepów w Polsce niezależnie od miasta.

Na pozycjach od 6 do 9 znajdują się sklepy, które nie wszędzie są aż tak popularne, są to mianowicie: elektroniczny, papierniczy, sportowy, wędkarski.

Natomiast pozostałą część zestawienia zamykają sklepy, które mają większą tendencję regionalną względem tego gdzie są bezpośrednio wyszukiwane. Są to między innymi sklepy: zielarskie, modelarskie, meblowe, ogrodnicze.

Warto powyższe dane brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji jaki sklep otworzyć zwłaszcza w ujęciu stacjonarnym. Natomiast w przypadku sklepów internetowych w tym opartych o dropshipping może się to okazać przydatne przy okazjonalnych akcjach marketingowych, ale nie tylko. Google przywiązuje sporą wagę do wyników lokalnych więc otwieranie jakiegokolwiek sklepu warto też rozważyć względem lokalizacji i popularności danych produktów i usług w najbliższej okolicy.

Zobacz też artykuł o Aspektach SEO w marketingu wirusowym!

Ponieważ analiza była prowadzona na frazach zawierających nazwę miasta w kolejnych akapitach zostanie omówionych 5 najpopularniejszych typów sklepów w Polsce wraz z ich tendencją wyszukiwania w ciągu ostatnich lat oraz zainteresowaniem względem podregionów w ujęciu fraz ogólnych (bez przypisania miasta).

Gdzie najlepiej otworzyć sklep motoryzacyjny?

Sklep motoryzacyjny to jeden z 3 rodzajów sklepów pojawiających się we wszystkich z analizowanych 18 miast w top 10 wyszukiwalności. Oznacza, to że jest spore zapotrzebowanie na tego typu produkty wśród użytkowników w Polsce. Oczywiście przed podjęciem decyzji o otwarciu takiej działalności warto przeanalizować ogólne trendy branży motoryzacyjnej, możliwości lokalowe oraz potencjalnych producentów z którymi można podjąć współpracę.

Głębsze analizy pozostawiam każdemu, kto rozważa rozpoczęcie takiej działalności. Natomiast poniżej przedstawiam trend wyszukiwania frazy sklep motoryzacyjny na przestrzeni ostatnich 15 lat oraz zainteresowanie według podregionu dla tego typu sklepów w ujęciu ogólnym.

Wykres trendu zainteresowania frazą sklep motoryzacyjny w Polsce w ciągu 15 lat
Trend wyszukiwania frazy sklep motoryzacyjny w Polsce na przestrzeni ostatnich 15 lat według Google Trends
Grafika z mapą zainteresowania sklepami motoryzacyjnymi w Polsce
Zainteresowanie sklepami motoryzacyjnymi w Polsce według podregionów na bazie Google Trends

Gdzie najlepiej otworzyć sklep rowerowy?

Sklep rowerowy to jeden z 3 rodzajów sklepów pojawiających się we wszystkich z analizowanych 18 miast w top 10 wyszukiwalności. Świadczy to o tym, że jest spore zapotrzebowanie na produkty oferowane przez takie sklepy w Polsce. Rozsądnym będzie przed podjęciem decyzji o otwarciu takiego sklepu przeanalizowanie branżowych trendów rowerowych, potrzeb lokalowych oraz możliwości współpracy z poszczególnymi producentami.

Głębsze analizy pozostawiam każdemu, kto rozważa rozpoczęcie takiej działalności. Natomiast poniżej przedstawiam trend wyszukiwania frazy sklep rowerowy na przestrzeni ostatnich 15 lat oraz zainteresowanie według podregionu dla tego typu sklepów w ujęciu ogólnym.

Wykres trendu zainteresowania frazą sklep rowerowy w Polsce w ciągu 15 lat
Trend wyszukiwania frazy sklep rowerowy w Polsce na przestrzeni ostatnich 15 lat według Google Trends
Grafika z mapą zainteresowania sklepami rowerowymi w Polsce
Zainteresowanie sklepami rowerowymi w Polsce według podregionów na bazie Google Trends

Gdzie najlepiej otworzyć sklep zoologiczny?

Sklep zoologiczny to jeden z 3 rodzajów sklepów pojawiających się we wszystkich z analizowanych 18 miast w top 10 wyszukiwalności. Wynika z tego, że wielu mieszkańców naszego kraju poszukuje tego rodzaju sklepów w ujęciu ogólnym nie koniecznie nazywając wprost potrzebne produkty. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o otwarciu tego typu działalności dobrze by było sprawdzić trendy branży zoologicznej, potrzeby i wymogi lokalowe oraz możliwości współpracy z producentami.

Głębsze analizy pozostawiam każdemu, kto rozważa rozpoczęcie takiej działalności. Natomiast poniżej przedstawiam trend wyszukiwania frazy sklep zoologiczny na przestrzeni ostatnich 15 lat oraz zainteresowanie według podregionu dla tego typu sklepów w ujęciu ogólnym.

Wykres trendu zainteresowania frazą sklep zoologiczny w Polsce w ciągu 15 lat
Trend wyszukiwania frazy sklep zoologiczny w Polsce na przestrzeni ostatnich 15 lat według Google Trends
Grafika z mapą zainteresowania sklepami zoologicznymi w Polsce
Zainteresowanie sklepami zoologicznymi w Polsce według podregionów na bazie Google Trends

Gdzie najlepiej otworzyć sklep medyczny?

Sklep medyczny to zapytanie sklepowe, które pojawiało się w prawie wszystkich analizowanych miastach w kontekście sklepowym. Znaczy to o dużym potencjale tej branży w kontekście sprzedażowym i świadomości klientów istnienia wyspecjalizowanych w tym zakresie sklepów. Rozsądnym wydaje się otwarcie sklepu medycznego w Polsce, jednak taką decyzję dobrze by było poprzeć trendami branży medycznej, zapotrzebowaniu lokalowym oraz potencjałem przy współpracy z producentami.

Głębsze analizy pozostawiam każdemu, kto rozważa rozpoczęcie takiej działalności. Natomiast poniżej przedstawiam trend wyszukiwania frazy sklep medyczny na przestrzeni ostatnich 15 lat oraz zainteresowanie według podregionu dla tego typu sklepów w ujęciu ogólnym.

Wykres trendu zainteresowania frazą sklep medyczny w Polsce w ciągu 15 lat
Trend wyszukiwania frazy sklep medyczny w Polsce na przestrzeni ostatnich 15 lat według Google Trends
Grafika z mapą zainteresowania sklepami medycznymi w Polsce
Zainteresowanie sklepami medycznymi w Polsce według podregionów na bazie Google Trends

Gdzie najlepiej otworzyć sklep muzyczny?

Sklepy muzyczne znalazły się na końcu zestawienia 5 najczęściej poszukiwanych sklepów w Polsce. Nie oznacza to jednak niskiego potencjału tego typu działalności, gdyż w końcu były w top 10 najczęściej poszukiwanych sklepów w aż 17 z 18 analizowanych miast! Oznacza to, że warto rozważyć w kontekście biznesowym otwarcie sklepu muzycznego w jednym z Polskich miast i / lub prowadzenie sklepu internetowego. Dobrze jednak było by taką decyzję poprzedzić odpowiednimi analizami branży muzycznej oraz zorientowaniem się wcześniej czy i na jakich zasadach wygląda współpraca z potencjalnymi dostawcami / producentami.

Głębsze analizy pozostawiam każdemu, kto rozważa rozpoczęcie takiej działalności. Natomiast poniżej przedstawiam trend wyszukiwania frazy sklep muzyczny na przestrzeni ostatnich 15 lat oraz zainteresowanie według podregionu dla tego typu sklepów w ujęciu ogólnym.

Wykres trendu zainteresowania frazą sklep medyczny w Polsce w ciągu 15 lat
Trend wyszukiwania frazy sklep muzyczny w Polsce na przestrzeni ostatnich 15 lat według Google Trends
Grafika z mapą zainteresowania sklepami muzycznymi w Polsce
Zainteresowanie sklepami muzycznymi w Polsce według podregionów na bazie Google Trends

Podsumowanie wyszukiwalności sklepów

Decyzja jaki sklep otworzyć nie jest łatwa. Mam nadzieję, że powyższe zestawienie najczęściej wyszukiwanych rodzajów sklepów w poszczególnych miastach pomogło Tobie w podjęciu odpowiedniego kierunku rozwoju Twojego biznesu. Ewentualnie, że zaprezentowana metodologia zainspirowała Cię do głębszych analiz i sprawdzania co i dlaczego może być opłacalne na podstawie danych jakie dostarczają nam wyszukiwarki.

Niezależnie, czy planujesz sklep stacjonarny czy internetowy dobrze jest brać pod uwagę „darmowe” dane statystyczne, które oferuje nam moloch z Mountain View. Oczywiście uzyskanie tych informacji to dopiero początek drogi. Trzeba jeszcze rozpisać odpowiedni biznesplan, zorientować się w możliwościach współpracy z dostawcami oraz integracjami z hurtowniami. Do tego wszystkiego należy zaprojektować i utworzyć sklep internetowy lub przynajmniej stronę firmową oraz wizytówkę Google Moja Firma i zadbać o ich pozycjonowanie oraz widoczność w wyszukiwarkach.

Tak czy siak, mam nadzieję, że w ramach tego przydługiego lekko wpisu pomogłem Tobie w podjęciu tej decyzji i zapraszam Cię do zadawania bardziej szczegółowych pytań w komentarzach!

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. SEO Affiliate pisze:

    Awesome post! Keep up the great work! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *