Kurtka emoji od Forda jako pomysł dla rowerzystów i motocyklistów

Bezpieczeństwo na drogach jest bardzo ważne. Zwłaszcza w kontekście rowerzystów i motocyklistów, których na drogach nie tylko Polskich jest coraz więcej. Między innymi dlatego Ford w ostatnich dniach zaproponował kulkę dla jednośladowców wyświetlającą na plecach nastrój i intencję kierującego.

Wspomniane stany oraz intencje miałyby być wyświetlane w postaci emoji na plecach prowadzących drobniejsze pojazdy. Pytanie czy to jest dobry kierunek komunikacji w który chcemy iść, czy przesadzona fantastyczna fantazja?

Co znajdziesz w tym wpisie?

Ford i Desingworks poprawiają bezpieczeństwo na drogach

Kurtka o której wspominam została zaprojektowana we współpracy Ford-a i Designworks. Jest ona elementem kampanii „Share the road”, mającej na celu poprawienie bezpieczeństwa na drogach dla wszystkich użytkowników ruchu ulicznego.

Koncepcja opiera się na tym, że z tylu kurtki umieszczono wielką siatkę LED-ów, które mogą wyświetlać określone znaki dla innych użytkowników. Kwestia tylko, że ilość prezentowanych znaków w ramach projektu wspomnianych firm jest dość uboga:

 • strzałka w prawo,
 • lewo,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • buźka uśmiechnięta,
 • smutna
 • i neutralna.

No cóż, trochę mało co nie?

W ramach uzupełnienia, zacytuję PAP (Polską Agencję Prasową) i to co oni na ten temat donoszą: https://www.pap.pl/pap-technologie/583964%2Cford-zrobil-kurtke-dla-rowerzystow-do-komunikowania-sie-z-kierowcami.html.

Kurtka emoji promowana w kampaniach reklamowych

Zobaczmy w takim razie jak Ford, próbuje reklamować swój produkt.

Film promocyjny Forda prezentujący kurtkę Emoji dla motocyklistów

Jakby na to nie patrzeć, plan jest bardzo szczytny i sensowny. W końcu jak rowerzysta lub motocyklista ma znać o tym, co się dzieje na drodze z jego perspektywy bez puszczania kierownicy? No za bardzo nie może. Kierowcy samochodów mają w tym celu stworzone specjalne sygnalizatory i interfejsy pozwalające zmieniać ich stan.

Natomiast rowerzysta może co najwyżej pomachać łapką. Z tej perspektywy utworzenie kurtki połączonej z klawiaturą imitującą samochodowy interfejs by kontrolować stan i informować innych użytkowników o zamiarach i stanie własnym zdaje się jak najbardziej sensowny!

Kurtki LED wzmocnią bezpieczeństwo na drogach

Od lat mówi się o tym, że zarówno piesi, rowerzyści czy motocykliści (zwani przez złośliwych dawcami narządów) powinni być bardziej widoczni. Bądź co bądź dodatkowe „lampki” na plecach cokolwiek wyświetlają poprawiają bezpieczeństwo na drodze. Natomiast jeśli w ten sposób można przekazywać intencje o swoim postępowaniu (skręt w prawo, lewo) to jak najbardziej na drogach powinno być lepiej przy wdrożeniu takiego rozwiązania.

Czy kurtki elektroniczne i hulajnogi są bezpieczne?

No oczywiście, że nie są to bezpieczne rozwiązania! Dlaczego? Ponieważ cokolwiek jest podłączone do sieci, a tym bardziej do internetu jest narażone na cyberataki. Można by powiedzieć, że przecież istnieją sposoby skutecznego zabezpieczania systemów informatycznych. Tak zgadzam się z tym! Jednak, kto zakładając start-up lub projektując nowe viralowe, „na czasie” rozwiązanie myśli o bezpieczeństwie (odpowiem za Ciebie – NIKT). Dlatego jest to system podatny na ataki z racji tego, że istnieje.

O ile kurtki LED dla motocyklistów to preludium przyszłości to hulajinogi są powszechne. Dlatego naukowcy z University of Texas w San Antonio postanowili się przyjrzeć bliżej temu jak można wykorzystać ten element infrastruktury miejskiej w ramach cyberataków.

Jak ktoś myślał, że wyszło z tych badań, że jest to bezpieczne, to nie wiem w jakim bajkowym Świecie żyje ;). Okazuje się, że teoretycznie hakerzy mogliby przeprowadzić ataki w formie podsłuchu lub włamywania do systemów GPS, choćby by w ramach pranku pokierować kogoś w inne miejsce (jezioro, lub miejsce gdzie czeka X zakapiorów z nożami i serdecznymi baseballami :)).

Dodatkowo część hulajnóg komunikuje się przez BLE (Bluetooth Low Energy), które jest podatne na przechwytywanie danych. Dodając do tego dane, dobrowolnie wysyłane przez użytkowników, można wiele zdziałać.

Dlaczego wspominam o hulajinogach w kontekście kurtek dla prowadzących jednoślady? Ponieważ nasza technologia jest wadliwa i podatna na ataki! Dodatkowo sami dajemy się „okradać” (dobrowolnie się dzielimy) z danych. Dopóki nie okiełznamy tej technologii i nie opracujemy możliwości szyfrujących oraz społecznych zapewniających nam bezpieczeństwo, lepiej nie iść w tym kierunku!

Kurtka LED, maski LED, to już było w Watch Dogs 2!

Jeśli ktoś myśli, że pomysł na kurtkę LED jest niesamowicie rewelacyjny i nowy, to jest w błędzie. Nie szukając za daleko wstecz wystarczy się cofnąć do roku 2016 a dokładnie do listopada. Wtedy Ubisoft Montreal wydał grę Watch Dogs 2. Była to kontynuacja gry o hakerze walczącym z korporacjami i systemem, gdzie głównym motywem jest włamywanie się do różnych urządzeń elektronicznych.

The Wrench z Watch Dogs 2 prekursorem kurtki LED

Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ w drugiej odsłonie tej gry występowała charakterystyczna postać – The Wrench. Jego charakterystycznym atrybutem była maska LED, pokazująca jego nastrój. Dla osób, które nie grały w tę produkcje lub nie miały okazji jej widzieć umieszczam poniżej znaleziony film z charakterystycznymi scenami dla tej postaci:

Film ze zbiorem charakterystycznych scen dla Wrencha z Watch Dogs 2

Robi wrażenie prawda? Cóż, często jest tak, że literatura i content SF światów kreowanych jest inspiracją dla wielu osób odnośnie tego jak można rozwijać technologię. Co ciekawe zaczęło się od cosplayerowych przeróbek takich z czego jedną z bardziej zaawansowanych jest ta:

Film prezentujący jak zrobić własną maskę w stylu Wrencha z Watch Dogs 2

Co więcej taką maskę można sobie po prostu kupić. Znalazłem taki produkt na amazonie i cena około 50 dolarów nie wydaje się jakoś super wygórowana a ilość możliwości jest większa niż prezentowanej kurtki. Podaję oczywiście link do znalezionego produktu: https://www.amazon.com/Watch-Wrench-Light-Kinds-Cosplay/dp/B07WVF19S8.

Karta produktu maski Wrencha z Watch Dogs 2 na amazonie
Prezentacja możliwego do zakupienia produktu imitującego maskę Wrencha z Watch Dogs 2

Wpływ emoji na marketing i komunikację

Okej, ale czy wspomniane wydarzenia mają wpływ na marketing i nasze codzienne życie? No oczywiście, że tak! Przede wszystkim dlatego, że emoji pomagają dodawać emocje do deklamowanych zdań o wiele prościej niż zwykły tekst.

Prawdą jest, że dobry copywriter napisze praktycznie dowolne zdanie w taki sposób by przekazać określone emocję i przekaz marketingowy. Jednak trudno by każdy z nas był dobrym copywriterem. Dlatego dodawanie emoji do wypowiedzi może ułatwić komunikację międzyludzką, gdyż dzięki nim łatwiej dać odbiorcy do zrozumienia jakie mamy odczucia w ramach tego co napisał.

Obecnie by się o tym przekonać, należy porozmawiać telefonicznie lub spotkać się na żywo, a nie zawsze jest na to czas.

Z tego powodu warto się pochylić nad kierunkiem działań Forda w kontekście kurtki LED, że komunikację chcą przenieść na emoji by łatwo i szybko przekazać to co chcemy. Dobrze jest się zastanowić czy emotikony nie są najlepszym i najtańszym sposobem by sprawnie przekazać o co nam dokładnie chodzi.

Co mają wspólnego emoji z SEO i marketingiem?

Co takiego mają wspólnego emoji z marketingiem? Otóż bardzo wiele, dlatego o tym piszę. Każda osoba prowadząca działalność designerską lub modową z pewnością rozumie moc Image SEO. Tak, mimo że Google to wyszukiwarka tekstowa to wiele ruchu można pozyskać z obrazków czy grafik.

Wynika to z prostego faktu, że jako ludzkość, chcemy wiele rzeczy upraszczać oraz że jesteśmy wzrokowcami!

Co to ma wspólnego z emoji? A czym są emoji same w sobie jak nie drobnymi zunifikowanymi archetypowo obrazkami? Teraz już wiesz o co chodzi? Komunikujemy się coraz bardziej obrazami, dlatego warto je wplatać w tekst oraz opisywać odpowiednimi atrybutami (SEO-wcy lubią alty), aby można je było dobrze klasyfikować.

Można by powiedzieć, że idziemy wstecz jak chodzi o komunikację bo od tekstu kierujemy się w kierunku piktogramów. O ile w niektórych branżach to jest dziwne i niebezpieczne to jednak jest chyba naturalne. Wyobrażasz sobie zamiast standardowego znaku stop tabliczkę z napisem „Szanowny użytkowniku zatrzymaj pojazd!”, no ja nie.

Z racji unifikacji tych symboli całość ma sens, ale żeby były dla wszystkich zrozumiałe to jak najwięcej osób musi działać i ingerować w działania polegające na ich wdrażaniu.

Do tego warto pamiętać, że emoji jako takie jest frazą kluczową. Tak, można się pozycjonować na emoji. O ile nie jest to bardzo popularny trend to o ile komunikacja marketingowa i profil klientów na to pozwala to warto wplatać emoji w treść wpisów oraz do meta descripiton (opcjonalnie do Title, ale to już trochę ryzykowne).

Zobacz też, czym jest pozycjonowanie stron oraz optymalizacja treści na stronie pod kątem SEO!

Podsumowanie wprowadzenia kurtki emoji przez Forda

O ile sam pomysł wprowadzenia interaktywnej kurtki dla rowerzystów niekoniecznie jest dobrym pomysłem (w kwestii bezpieczeństwa, ideologicznie super), to sama tendencja przeciskania emoji do ogólnej komunikacji marketingowej oraz koncepcji IoT powinna dać nam do myślenia.

To bardzo dobrze, że staramy się w coraz lepszy sposób korzystać z własnych zasobów, ale powinniśmy te decyzje podejmować samodzielnie a nie z pomocą automatów. One powinny nam służyć w podejmowaniu decyzji a nie podejmować decyzję za nas!

Tak samo jest z emoji to My jako ludzkość powinniśmy decydować, które emotikony są dobre i w jakim kontekście a nie liczyć, że maszyna podejmie taką decyzję za nas, bo to jest skrajnie niebezpieczne! Mam świadomość, że w prezentowanej kurtce jest osobny interfejs do zmiany emoji, ale teoretycznie jakby podpiąć do całości pulsometr to można zautomatyzować cały proces.

A Ty drogi użytkowniku jak bardzo poddajesz się technologii i komunikacji nie tyle co literalnej co infograficznej?

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. Piszę se o IT :) pisze:

  Niezła ta maska, podoba mi się, przypomina mi trochę klimaty Mad Maxa 🙂 Baj de łej, polecam grę The Division – dobry klimat.

 2. pinmmdmir pisze:

  Огромное тебе СПАСИБО

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *