Adres IP

Adres IP (IP address) – jest to unikatowy numer nadawany urządzeniom w sieci komputerowej. W swojej najpopularniejszej wersji (IPv4) jest on dzielony na tak zwane oktety i zapisywany w systemie dziesiętnym a cyfry są oddzielone kropkami.

Warto pamiętać, że sam adres IP nie jest dokładnym przypisaniem i ujednoznacznieniem właściciela (jak na przykład numer dowodu czy tablica rejestracyjna) ponieważ adresy mogą ulegać zmianie.

Nie ma też konieczności by pamiętać cały adres IP danego urządzenia czy strony internetowej. Dzieje się tak ponieważ protokół DNP tłumaczy adresy stron na adresy IP.

Swoje przypisania adresów mają nie tylko komputery czy serwery ale także nazwy stron internetowych są przypisywane do konkretnych adresów IP. Najprościej można to sprawdzić wpisując w konsolę CMD polecenie: ping adres-strony-do-sprawdzenia.pl

W ramach pozycjonowania istotne jest by odnoszące się strony (linkujące) miały zróżnicowany profil nie tylko samych domen ale także adresów IP, na których one się znajdują (lepiej mieć linki z 20 domen o różnych adresach IP niż 20 linków z domen na tym samym serwerze).

Innym aspektem SEO i IP jest geo-targetowanie na podstawie adresu IP. O ile w niektórych przypadkach może to być użyteczne to zazwyczaj przedstawianie różnej treści na stronach w zależności od IP użytkowników jest niebezpieczne pod kątem pozycjonowania i może być niekorzystne.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *