Agent użytkownika

Agent użytkownika (User agent) – jest to nagłówek identyfikacyjny wysyłany protokołem HTTP w celu nawiązania połączenia z serwerem WWW. Jest to swego rodzaju przedstawienie się odpytującego urządzenia (wywołującego stronę). Dzięki wysyłaniu wiadomości o User Agent, właściciele stron mogą estymować z jakich urządzeń oraz przeglądarek korzystają odwiedzający ich użytkownicy.

Tak samo można identyfikować boty sieciowe, które odwiedzają stronę (dobrą ale nie wymaganą praktyką jest ‘przedstawianie się’ botów).

Za pomocą sztucznej zmiany agenta użytkownika można zobaczyć jak stronę widzą użytkownicy na innych urządzeniach. Można także tak w ramach tworzenia strony ustawić, by dla określonych User Agentów wyświetlane były inne informacje na stronie (na przykład wyższe ceny w sklepie dla użytkowników korzystających z IPhone’ów).

Z punktu widzenia SEO jest istotne aby treść wyświetlana użytkownikom i Googlebotowi była taka sama, gdyż ewentualne różnice mogą zostać potraktowane jako próba manipulacji wynikami wyszukiwania.

Googlebot przedstawia się jako: Googlebot/2.1 (+http://www.googlebot.com/bot.html).

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *