IP address

IP address (Adres IP) – jest to unikalny numer, który otrzymują urządzenia w sieci komputerowej. Najpopularniejsza wersja adresacji to IPv4 i w niej adres jest dzielony na oktety a one zapisywane są w systemie dziesiętnym, gdzie poszczególne oktety oddziela się kropkami.

Adres IP nie jest dokładnym przypisaniem i ujednoznacznieniem swojego właściciela jak w świecie rzeczywistym tablica rejestracyjna czy numer dowodu. Jest tak ze względu na to, że numery IP mogą ulegać zmianie.

Przeciętni użytkownicy nie mają też konieczności aby pamiętać całe adres IP urządzeń lub witryn internetowych. Jest to możliwe dzięki temu, że protokół DNP tłumaczy adresy stron na adresy IP.

Strony internetowe tak samo jak poszczególne urządzenia mają przypisane swoje adersy IP. Można je prosto sprawdzić poprzez wpisanie w konsoli CMD polecenia: ping adres-badanej-strony.pl

Dla pozycjonowania istotne jest aby strony linkujące daną domenę były zróżnicowane nie tylko względem samych domen ale także adresów IP, które one używają (20 domen z tego samego serwera jest gorsze niż 20 domen z różnych serwerów).

W kontekście SEO i IP warto wspomnieć o geo-targetowaniu na bazie IP. Mimo, że w szczególnych przypadkach może być to przydatne to samo prezentowanie różnej treści użytkownikom w zależności od ich IP może mieć negatywny wpływ na SEO (wyjątkiem jest różnicowanie adresów z USA).

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *