User Agent

User Agent (Agent użytkownika) – jest to specjalny nagłówek przesyłany protokołem HTTP określający urządzenie, które chce nawiązać połączenie z serwerem WWW. Jest to sposób przedstawiania się urządzeń, które chcą odpytać daną stronę. W ten sposób poprzez podawanie używanego User agenta można określać z jakich przeglądarek oraz urządzeń korzystają użytkownicy.

W ten sam sposób można zidentyfikować roboty sieciowe, jakie crawlują strony internetowe. Powszechnie przyjętą praktyką jest podawanie prawdziwego User agenta w przypadku przeglądania stron przy pomocy automatycznych narzędzi (botów sieciowych).

Przy pomocy sztucznego zmieniana user agenta, developerzy mogą zobaczyć jak daną stronę widzą użytkownicy na innych urządzeniach bez konieczności ich posiadania. Możliwe jest także wprowadzenie takiej modyfikacji, aby treść wyświetlana użytkownikom była różna w zależności od agenta użytkownika z jakiego korzystają. Jedną z praktyk tego typu jest wyświetlanie wyższych cen w sklepie osobom, które mają produkty Apple (IPhone).

Z punktu widzenia pozycjonowania bardzo ważne jest aby treść wyświetlana Googlebotowi oraz zwykłym użytkownikom była taka sama i transparentna. Ewentualne różnice mogą zostać przez Google odebrane jako próba wpłynięcia na wyniki wyszukiwania poprzez deklarowanie innej treści niż w rzeczywistości.

Googlebot przedstawia się jako: Googlebot/2.1 (+http://www.googlebot.com/bot.html).

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *