Pojęcie linków dofollow i nofollow pojawia się w kontekście pozycjonowania strony. Jest to element działań optymalizujących, które podnoszą stronę wyżej w wynikach wyszukiwania.
Linki dofollow
Linki dofollow przenoszą część mocy z witryny, z której są pozyskiwane i tym samym podnoszą autorytet strony, do której kierują. Są ta link juice. Oznacza to, że roboty Google (spidery) powinny podążać za takim linkiem, ponieważ pochodzą z witryn o wysokim wskaźniku jakości. Ten rodzaj linków można wykorzystywać w linkowaniu wewnętrznym pomiędzy poszczególnymi stronami czy kategoriami.
Linki takie mają istotne znaczenie, gdy pochodzą z witryny o wysokim autorytecie. Jest to istotne, ponieważ strona, do której prowadzi taki link, uzyskuje w ten sposób większą rzetelność oraz zaufanie spiderów.
Takie odnośniki dofollow mogą:
- Nakierowywać spidery na konkretny link i pokazywać, że mają one za nimi podążać;
- Częściowo przenosić moc witryny do linkowanej strony;
- Przyczynić się do zwiększonej ilości indeksowania strony (crawl budget);
- Przyczyniać się do wzrostu zaufania do linkowanej strony, co z kolei korzystnie wpływa na pozycjonowanie;
- Przekazywać wartości anchor textu (treści tekstu), dzięki temu dana strona może pojawiać się w wyszukiwarce po wpisaniu podlinkowanej frazy kluczowej;
- Budować mocny profil linków.
Dla użytkownika linki dofollow (DF) i linki nofollow (NF) wyglądają tak samo. Atrybuty takich linków widzimy dopiero po przebadaniu hiperłącza poprzez najechanie na niego i kliknięciu prawego przycisku myszy lub po użyciu skrótu klawiszowego CTR+U. Można również zainstalować specjalne wtyczki, które zbadają atrybuty linku dofollow.
Pozyskiwanie linków dofollow
Pozyskiwać linki możemy poprzez:
- Linkowanie wewnętrzne
Aby takie linkowanie miało sens, należy zadbać, aby linkowane podstrony zawierały wartościową treść w opinii wyszukiwarki. Jeżeli chcemy stworzyć sieć połączonych linków, musimy najpierw mieć wiele wewnętrznych podstron. Najlepiej założyć bloga i dodawać tam wartościowe wpisy. Jeżeli będziemy trzymać się jednej kategorii, będziemy mogli stworzyć jedną sieć.
W przypadku linkowania wewnętrznego warto zwrócić uwagę, aby link taki nie prowadził do strony głównej czy innej wysoko postawionej. Stworzenie takiej sieci ma sprawić, że użytkownik jak po nitce dostanie się w każdy zakamarek strony.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na liczbę wewnętrznych linków na stronie. Nie powinno być ich za dużo.
- Linkowanie zewnętrzne
W tym rodzaju linkowania również warto zwrócić uwagę na ilość. Nie ma co z nimi przesadzać. Dużo ważniejsza jest jakość i naturalność. Jest kilka form linkowania zewnętrznego. Są to m.in. katalogi, social media, wpisy gościnne, influencerzy, fora, artykuły sponsorowane, linki partnerskie, akcje charytatywne.
- Link Baiting
W linkowaniu zewnętrznym to działanie mające na celu zdobycie naturalnych linków, bez konieczności płacenia za nie. Link Baiting powinien być wartościowy, merytoryczny i pomysłowy. W Link Baitingu można wykorzystać artykuły, artykuły gościnne, infografiki, wideo, konkursy, treści interaktywne, e-booki.
Linki nofollow i ich wartość
Linki nofollow nie służą do tego, aby przekazać wartość strony. Informują roboty Google, że mają za takim linkiem nie podążać. Mimo tego warto używać takich linków, gdyż są istotnym elementem link buildingu i wspomagają proces pozycjonowania. Linki nofollow nie przekazują mocy domenie, na którą prowadzą, ale dalej można w nie klikać, a z ich pomocą użytkownicy dostaną się na stronę, zwiększając na niej ruch.
Linki nofollow warto używać. Jest to istotne, chociażby ze względu na fakt, że stosowanie samych linków dofollow nie jest naturalne dla robotów indeksujących. Google mogłoby uznać taką stronę za spamerską i sztucznie wypromowaną i w konsekwencji nałożyć filtry Google na taką linkowaną stronę.
Stosowanie linków nofollow nie zaszkodzi stronie, jeśli zachowamy balans. Taki link jest naturalny, w dalszym ciągu napędzając ruch na stronie.
Linki nofollow można spotkać na portalach społecznościowych, w komentarzach na bloga, na portalach wiedzowych itp.
Korzyści linków nofollow
Takie linki mają kilka zalet. Są to m.in.:
- Linki nofollow wpływają na ranking strony;
- Są pomocne w urozmaiceniu profilów linków;
- Wpływają korzystnie na ruch na stronie;
- Poprzez bilansowanie linków chronią przed karami i filtrami od Google.
Proporcja pomiędzy linkami dofollow i nofollow
Zadbanie o zróżnicowanie linków jest ważne dla procesu pozycjonowania i poprawy widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Roboty indeksujące znacznie przychylniej oceniają strony o zróżnicowanej proporcji linków. To, ile konkretnie linków nofollow i dofollow powinno znaleźć się na danej stronie, jest sprawą bardzo indywidualną i będzie zależne od wielu czynników między innymi rodzaju strony, jej tematyki czy sposobu linkowania.
To, czy linki są odpowiednio zróżnicowane można sprawdzić z pomocą narzędzia Ahrefs. Pozwala ono analizować linki z poszczególnymi atrybutami. Co istotne, jeśli dostrzeżemy jakąś dysproporcje, nie powinniśmy sztucznie tworzyć takiego zróżnicowania.
Różnice w linkach dofollow i nofollow
Podsumowując i linki dofollow i linki nofollow są ważne. Linki dofollow przekazują największa wartość, dlatego mają istotny wpływ na pozycjonowanie. Linki nofollow jednak pomagają stworzyć dobre proporcje między linkami dofollow i nofollow i czynią stronę bardziej naturalną.