Przysmaki dla psa – jakie wybrać?

Zadbanie o dietę czworonożnych podopiecznych jest ważne w kontekście zdrowia psów. W związku z tym należy zadbać o pełnowartościowy pokarm i zdrowe nawyki. Dieta psa nie składa się tylko z posiłków, ale również z przekąsek. One również powinny zawierać sprawdzone składniki i być atrakcyjne dla zwierzęcia.

Wybranie odpowiednich przysmaków nie wpływa tylko na zdrowie psa. Mają one zadbać o higienę jamy ustnej, masować dziąsła, zaspokoić potrzebę gryzienia. Przysmaki mają również wzmacniać więź między właścicielem a podopiecznym.

Karma dla psa alergika

Rodzaje przysmaków dla psa

Przysmaki dla psa można podzielić w zależności od aspektu, który weźmiemy pod uwagę. Takimi aspektami są między innymi kształt, smak, wielkość, konsystencja, wartość odżywcza, jak i również funkcjonalności. Takie przekąski możemy podzielić np. na:

⦁ przysmaki naturalne

Przekąski te są pełnowartościowe. Zawierają mnóstwo składników odżywczych łatwo przyswajalnych przez psy. Zwykle mają intensywny aromat i smak przez poddawanie ich niewielkiej obróbce termicznej. Do takich naturalnych przysmaków zaliczają się między innymi suszone mięso, gryzaki ze skóry, żwacze, uszy suszone itp. Przekąski te mogą pochodzić z ryb, dziczyzny, drobiu, wołowiny itp. W związku z tym rozkład makro i mikro składników będzie różny, dlatego warto czytać etykiety.

⦁ przysmaki zbożowe

Choć zwykle kuszą swoim wyglądem, nie zawierają wiele wartości odżywczych. Mają one formę ciasteczek, ciast, dropsów.

⦁ przysmaki funkcjonalne

To rodzaj przysmaków, które mają pomagać z problemami zdrowotnymi. W tym rodzaju przysmaków wyróżniamy:

  • przekąski dentystyczne, które masują dziąsła, ścierają osad, zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego;
  • przekąski na lepsze trawienie, które dzięki wysokiej zawartości błonnika wspierają pracę żołądka, poprawiają perystaltykę jelit, pomagają utrzymać właściwą florę bakteryjną, co jest istotne w kontekście dbania o odporność podopiecznego;
  • przekąski na zdrową skórę dbające o jej stan oraz wpływające pozytywnie na sierść psa, czyniąc ją mocną i lśniącą;
  • przekąski dietetyczne, które sprawdzą się u psów z nadwagą;
  • przekąski uspokajające, które poprawią stan zestresowanych psów;
  • przekąski na mocne stawy i kości.

Naturalne gryzaki dla psa alergika

Ważne aspekty przy wyborze przysmaków

Zdecydowanie najważniejszą rzeczą przy wyborze przysmaków jest ich skład. Obecnie na rynku jest mnóstwo pięknych, ciekawych propozycji smakołyków, jednak nie tym powinniśmy kierować się, chcąc je zakupić. Zdrowe składniki, odpowiedni rozkład makro i mikro elementów, pozytywny wpływ na czworonoga to zdecydowanie rzeczy, które są najważniejsze w tym zakresie. Wielu producentom nie zależy na jakości przekąsek czy zdrowiu psów, dlatego dodają oni zbędne dodatki oraz mało odżywcze składniki. Nie skupiają się oni na dodawaniu wartościowych i potrzebnych psu składników.

Przy wyborze takiej przekąski skład powinien być jak najkrótszy, a na pierwszym miejscu znajdować się mięso. Nie należy kupować przekąsek z barwnikami, konserwantami, sztucznymi wzmacniaczami smaków, gdyż mogą one uczulać psa i prowadzić do problemów zdrowotnych.

Najzdrowszą formą przysmaków są te, które nie są zbyt przetworzone. Najlepszą opcją będzie wybór przekąsek suszonych w wysokich temperaturach.

Przysmaki dla szczeniaków

Przy wyborze smakołyków należy wziąć pod uwagę wiek zwierzaka. Zarówno młode psy, jak i te w podeszłym wieku lepiej poradzą sobie z miękkimi, lekkostrawnymi przekąskami. Sprawdzą się te wykonane z piersi kaczki. U młodych psiaków, którym wyżynają się zęby, warto zdecydować się na twardsze smaczki. Będą one masować dziąsła, ułatwiając proces wyrastania zębów. Jeśli właściciele nie zdecydują się pomóc w tym procesie, zwierzaki, aby sobie ulżyć, mogą zacząć gryźć rzeczy dostępne w domu. Dla starszych psów należy wybierać takie przekąski, z którymi poradzą sobie ich słabsze zęby.

Przysmaki dla dorosłych psów

W przypadku dorosłych osobników warto zadbać o ich potrzebę gryzienia, decydując się na twardsze smaczki. Należy również zwrócić uwagę, żeby przysmaki nie powodowały alergii u psa. Warto testować różne formy przysmaków i znaleźć te, które podopieczny lubi najbardziej.

Ilość przysmaków

Przysmaki to przekąska/nagroda dla pupila. Nie powinny one zastąpić pokarmu. W związku z tym nie należy z nimi przesadzić, aby pupile się nimi nie przejadały. Powinno się je wprowadzać stopniowo do diety psa.

Pozycjonowanie stron internetowych Sieradz