WooCommerce czy PrestaShop- co wybrać?

W związku z rozwojem technologii i przyspieszonym tempem życia mamy coraz mniej czasu na błahe sprawy np. zakupy. Wychodząc na wprost potrzebom konsumentów, przedsiębiorcy dostarczają nam narzędzia, żeby nie marnować czasu na takie błahostki. Jednym z takich sposobów jest biznes e-commerce. Czyli nic innego jak sprzedaż w sieci.

Decydując się na taki biznes, staniemy przed wieloma wyborami. Jednym z nich będzie wybór platformy sprzedażowej. Obecnie na rynku jest ogromny wybór takich platform. Największą popularnością cieszą się jednak WooCommerce i PrestaShop.

WooCommerce

To wtyczka do CMS WordPress. WordPress to popularny CMS (Content Management System). CMS to nic innego jak system zarządzania treścią. Oprogramowanie to pozwala utworzyć i prowadzić serwis WWW. Jest to świetna opcja do budowy stron internetowych, które mogą przekształcić się w sklep internetowy. Po instalacji otrzymuje się takie dodatki jak: zaawansowane ustawienia dostawy, metody płatności, system zarządzania zamówieniami, narzędzia marketingowe, raporty biznesowe itp.

Dzięki oparciu systemu na WordPressie można pracować nad marketingiem i efektywnym SEO (to optymalizacja stron internetowych mająca na celu zwiększenie ruchu na stronie z wyników wyszukiwania). Wtyczka taka jak np. Yoast SEO pomoże weryfikować wpisy pod względem pozycjonowania. W przypadku wyboru tej platformy należy dbać o regularne aktualizowanie systemów.

PrestaShop

Jest to oprogramowanie e-commerce. Ma intuicyjny panel zarządzania i rozbudowaną listę bazową funkcji. Prosty w obsłudze. PrestaShop to niezależne oprogramowanie w przeciwieństwie do WooCommerce- jest ona tylko wtyczką do WordPressa.

W tym oprogramowaniu zaletą będzie możliwość tworzenia dowolnej liczby produktów. PrestaShop ma świetne narzędzia do zarządzania magazynem. Dzięki nim możemy optymalnie zarządzać stanem magazynowym i lawirować w gąszczu cen. PrestaShop to oprogramowanie typu Open Source, co oznacza, że można badać i modyfikować kod źródłowy. Funkcję tego oprogramowania można rozszerzać dzięki dodatkom. Z pomocą panelu zarządzania można edytować tytuły, meta description.

Projektowanie sklepu internetowego

WooCommerce to bezpłatne oprogramowanie. Jest to wtyczka, którą można w łatwy sposób zainstalować. Nie ma żadnych licencji ani stałych opłat miesięcznych. Z pomocą gotowych ustawień można go uruchomić, jednak istnieje opcja rozszerzenia takiego oprogramowania o dodatkowe funkcje.

PrestaShop pomoże stworzyć sklep internetowy za darmo. Istnieje tu opcja wykupienia płatnych szablonów. Ta platforma będzie lepszym wyborem dla dużych sklepów internetowych. PrestaShop to dobre rozwiązanie, ale może wymagać usług profesjonalnych programistów.

WooCommerce może być lepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o tworzenie sklepu. Jest to zdecydowanie prostsze, ale i tańsze rozwiązanie.

Ceny i koszty

Choć uruchomienie platformy PrestaShop jest darmowe, to koszty stałe oraz wynajęcie programistów mogą znacząco wpłynąć na wydatki. W WooCommerce aktualizacje oraz dodatkowe funkcje są tańsze. W WooCommerce jest wiele osób, które oferują pomoc w dużo niższych stawkach niż ,,profesjonaliści”. Co więcej, dzięki temu, że WooCommerce od lat funkcjonuje na rynku, wiele z ich problemów zostało już zapewne rozwiązane i znalezienie na nie odpowiedzi nie jest zbyt ciężkim zadaniem.

Wsparcie i rozwiązywanie problemów

WooCommerce charakteryzuję się tym, że jest praktycznie wolny od błędów. Cały czas wprowadzane są nowe aktualizacje, które poprawiają wydajność. W przypadku wyboru tego oprogramowania mamy dostęp do dokumentacji wsparcia, dzięki której z łatwością rozwiążemy ewentualne problemy.

W PrestaShop istnieje możliwość współtworzenia, jak i tworzenia dodatków. Wsparcie w przypadku problemów można uzyskać dzięki społeczności. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że aktywność ta nie jest powalająca. W przypadku wyboru tego oprogramowania dostępne jest wsparcie premium, jednak jest to dość kosztowny wybór.

Dodatki i rozszerzenia

Dzięki WooCommerce można dodać niemal wszystkie potrzebne funkcje, aby sklep internetowy zaczął działać. Większość z nich dostępna jest już w standardowej wersji. Mimo to możemy zdecydować się na rozszerzenie funkcji z pomocą wtyczek. Możemy skorzystać z darmowych dodatków lub tych płatnych.

PrestaShop również można rozbudowywać z pomocą dodatków. Ich cena będzie zależała od tego czy dana funkcja jest skomplikowana, czy raczej prosta. Jeżeli zdecydujemy się zakupić kilka rozszerzeń od różnych dostawców, musimy liczyć się z tym, że mogą nie być ze sobą kompatybilne, co wiąże się z dodatkowymi kosztami w związku z koniecznością wynajęcia programisty, który rozwiąże problem.

W obu platformach warto zainstalować wtyczki antyspamowe, które zwiększą poziom bezpieczeństwa.

Funkcje e-commerce

WooCommerce ma zdecydowanie bardziej ograniczoną wersję sprzedażową niż PrestaShop. Z drugiej strony WooCommerce daje możliwość prowadzenia bloga oraz większą optymalizację SEO. PrestaShop w swojej standardowej wersji jest lepiej nastawiona na sprzedaż, nawet dużej ilości produktów.

Wydajność

Istotnym czynnikiem, który wpływa na opłacalność prowadzenia sklepu internetowego, jest szybkość działania strony. PrestaShop w swojej standardowej formie jest szybsza niż WooCommerce. Posiada również bardziej zaawansowane funkcje. Jednak z pomocą programisty WooCommerce możemy dorównywać PrestaShop, jeśli zainstalujemy wtyczkę i wykorzystamy CDN.

Co wybrać?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest lepsza. Obie platformy cieszą się dużą popularnością. To, jakiego wyboru dokonamy, zależeć będzie od konkretnego projektu. Warto w tej sprawie skonsultować się z doświadczonym specjalistom.

Pozycjonowanie stron internetowych Sieradz Mobilny kurnik