Joomla czy WordPress? Co wybrać?

W obecnych czasach w internecie pojawia się coraz to więcej stron. Wiele firm decyduję się założyć swoją działalność w sieci. Pojawiają się przeróżne sklepy internetowe. Z tego powodu większa liczba osób zaczyna używać CMS-ów.

CMS- co to?

CMS (Content Management System) to system służący do zarządzania treścią na stronach internetowych. Dzięki takiemu oprogramowaniu można tworzyć, edytować i aktualizować witrynę bez konieczności znajomości programowania. CMS powinien umożliwiać łatwą edycję strony pod względem pozycjonowania i SEO. Powinien być łatwy w obsłudze, mieć możliwość rozszerzania strony.

Joomla a WordPress- cechy

Na rynku jest wiele różnych CMS-ów. Wybór tego odpowiedniego jest ciężkim zadaniem, ponieważ poszczególne systemy różnią się od siebie.

Jedną z takich różnic będzie cel utworzenia platformy. I tak np. WordPress został stworzony dla blogów, podczas gdy Joomla nastawiona była na obsługę portali internetowych. Obecnie nie ma takiego rozróżnienia, obie platformy z powodzeniem mogą służyć do otworzenia dowolnej witryny.

Warto wiedzieć, że ani Joomla, ani WordPress nie działają samodzielnie. Muszą one zostać najpierw zainstalowane na wykupionym hostingu (hosting jest to usługa udostępniająca miejsce na serwerach, w pewnym sensie rezerwuje określoną objętość dysku twardego).

Joomla a WordPress- łatwość obsługi

WordPress to system, który można z łatwością obsługiwać. Ma przejrzysty interfejs, łatwy do zrozumienia nawet dla osób, które nie miały do czynienia z takimi narzędziami. Komunikaty przypominają o aktualizacjach, a wtyczki są łatwe do znalezienia. System ten cieszy się dużą popularnością, dlatego z łatwością można znaleźć poradniki i tutoriale, jak obsługiwać ten system oraz rozwiązywać ewentualne problemy.

Joomla z drugiej strony ma niezwykle rozbudowane menu, co w pierwszym momencie może być odrobinę przytłaczające. Jednak wbrew pozorom może to być zaletą. Bazowo Joomla ma wiele funkcji, aby uzyskać podobną funkcjonalność w WordPress, trzeba zainstalować sporo wtyczek, na co należy poświęcić trochę czasu.

Joomla a WordPress- motywy

W obu platformach można dokonać zakupu motywów. Takie gotowe szablony zdecydowanie mogą ułatwić stworzenie strony internetowej. W systemach takich istnieją motywy bezpłatne, które można dostosować do siebie z pomocą wtyczek, jednak wymaga to pewnych umiejętności.

Jeśli ktoś posiada zdolności programistyczne, można zdecydować się na bazowe motywy i rozwinąć je, dostosowując do siebie. Jednak, gdy ktoś ich nie posiada, korzystanie z takiego rozwiązania może okazać się problematyczne. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup motywów, gdyż posiadają ciekawe funkcje m.in. zmianę czcionek, warianty wyglądu strony.

Joomla a WordPress- wady i zalety

WordPress zalety:

  • Duża różnorodność wtyczek

W WordPress jest 50 000 wtyczek, z pomocą których można przyśpieszyć strony, zoptymalizować je pod SEO czy wprowadzić dodatkowe funkcjonalności. Dzięki takiej możliwości można z pomocą niewielkiego budżetu stworzyć witrynę dostosowaną do SXO (w uproszczeniu jest to przekształcenie użytkowników witryny w realnych klientów).

  • Duża społeczność

W WordPress z łatwością uzyskamy odpowiedzi na pytania i rozwiążemy problemy. Wystarczy poprosić użytkowników z forów tematycznych o pomoc.

  • System sprzyjający blogowaniu

W tym systemie mamy dostęp do takich funkcji jak posty na blogu, strony statyczne. Dzięki czemu możemy intuicyjnie zarządzać blogiem.

  • Duża automatyzacja

Założenie takiej witryny odbywa się poprzez wybór hosta, rejestrację konta, automatyczną instalację i konfigurację elementów. Na Joomla dużą część konfiguracji trzeba samemu wdrożyć.

  • Łatwość pozycjonowania

Ze względu na dużą liczbę wtyczek upraszczających proces SEO optymalizacja pod kątem wyszukiwarek jest łatwiejsza w WordPress.

Wady WordPress:

  • Konieczność posiadania umiejętności programistycznych, gdy chcemy wprowadzić większe modyfikacje
  • Gdy zainstalujemy dużą ilość wtyczek, zmniejszy się wydajność strony
  • Duża ilość wtyczek sprawia, że WordPress nie jest tak bezpieczny, jak Joomla

Joomla zalety:

  • Bezpieczeństwo

Ze względu na mniejszą popularność i mniejszą ilość wtyczek system ten posiada mniej luk w zabezpieczeniach.

  • Większa elastyczność

System Joomla jest zaawansowany, dzięki czemu możemy wprowadzać szczegółowe zmiany. Pozwala to przystosowywać witrynę do konkretnych klientów.

  • To dobry system do rozbudowywania projektów

System ten nadaje się do tworzenia złożonych stron internetowych, zaawansowanych sklepów e-commerce. Platforma ta daje nieograniczone możliwości wdrożeń i wysoką wydajność, gdy zadbamy o poprawną optymalizację.

Joomla wady:

  • Ten system powiązany jest z wydatkami, w związku z koniecznością zakupu niektórych wtyczek, które w WordPress dla porównania są darmowe
  • Nieintuicyjny panel administracyjny
  • Skomplikowane aktualizacje
  • Problemy z pozycjonowaniem związane z brakiem oficjalnego wsparcia w tym zakresie

Wnioski

Obie platformy zdecydowanie są funkcjonalne. Jeśli zależy nam na elastyczności warto zainteresować się Joomla. Dzięki większej elastyczności mamy większe możliwości dokonywania zmian. Jeśli pragniemy mieć stronę dostosowaną do naszych potrzeb, warto wybrać ten system. Wymaga to jednak większej znajomości programowania lub zatrudnienia osoby, która się na tym zna.

Jeżeli mamy niewielki budżet oraz niewielką wiedzę z zakresu tworzenia stron internetowych lepiej wybrać WordPress. Jest to też lepsze rozwiązanie w kontekście pozycjonowania.

Pozycjonowanie stron internetowych Sieradz Mobilny kurnik